Przyznam, że kolega Tomek trochę mnie pogonił, ale taki doping jest jak najbardziej potrzebny. Dzięki!
Dzisiaj będzie trochę na temat Saksonii.
Współcześnie Saksonia jest krajem związkowym w Niemczech, który graniczy z Bawarią, Turyngią, Saksonią-Anhalt i Brandenburgią. Stolicą tego kraju związkowego jest przepiękne miasto Drezno, które mi osobiście kojarzy się z unią polsko-saską (August II Mocny i August III Sas), barokowym pałacem Zwinger oraz potężnymi zniszczeniami w czasie minionej wojny. W Liceum byłem w Dreźnie, mam naprawdę bardzo dobre wspomnienia i kilka pamiątek, stąd szczerze polecam!
Prezentowana poniżej moneta z mojego skromnego zbioru to talar saksoński Fryderyka Augusta z 1805 roku.
Na awersie napis w otoku: FRID. AUGUST. D.G. DUX. SAX.ELECTOR oraz popiersie w rynsztunku bojowym.
Rewers: 1805 X EINE FEINE MARK S.G.H czyli Samuel Gottlieb Helbig, mincerz mennicy drezdeńskiej w latach 1804-13.
Kim był Fryderyk August?
Kim był Fryderyk August?
A właściwie Friedrich August Joseph Maria Anton Johann Nepomuk Aloys Xaver Wettyn? (taka ilość imion była dawniej bardzo często spotykana, ale trzeba przyznać mimo wszystko poraża trochę...
Urodził się 23 grudnia 1750 roku w Dreźnie stolicy Saksonii, a zmarł 5 maja 1827 roku tamże. Był elektorem saskim, jako Fryderyk August III Sprawiedliwy, czyli tym, który wybierał cesarza niemiec, w latach 1763-1806, królem saskim w latach 1806-27 oraz księciem warszawskim od 1807 do 1815 roku. Warte wspomnienia jest to, że w swoim czasie próbował odzyskać dla Wettynów koronę Rzeczypospolitej (August II Mocny, August III Sas). Jednak w tym temacie zabrakło mu konsekwencji i determinacji. W czasie wojny francusko-pruskiej początkowo zajął stronę Prus, po bitwie pod Jeną-Auerstedt przeszedł do obozu Napoleona. 11 grudnia 1806 roku w Poznaniu podpisał traktat pokojowy z Francją i otrzymał tytuł króla Saksonii. Na mocy m.in. układu z Tylży w 1807 roku został monarchą Księstwa Warszawskiego. Jednak nie miał większego wpływu na jego losy, na stałe przebywał bowiem w Dreźnie. Dla nas Polaków istotne jest to, że ochoczo popierał w tamtym czasie odbudowę Królestwa Polskiego. Po bitwie pod Lipskiem trafił do niewoli pruskiej. Na kongresie wiedeńskim stracił tytuł księcia warszawskiego, a Saksonia utraciła połowę terytorium na rzecz Prus. Tron w Saksonii objął po nim jego brat Anton. Spoczywa w katedrze drezdeńskiej.
Fryderyk August I (1823) źródło: wikipedia, domena publiczna
Kolejna moneta również dotyczy Fryderyka Augusta. Warto na nią zwrócić uwagę ponieważ wybito ją w roku 1765 w drugim roku panowania elektora saskiego, który miał wówczas 15 lat. Jako, że nie mógł pełnić samodzielnych rządów, regencję pełnili w tym okresie Maria Antonia Walpurgis - jego matka oraz stryj Franciszek Ksawery. Jego ojciec Fryderyk Krystian Wettyn zmarł na czarną ospę 17 grudnia 1763 roku.
Na rewersie nominał: 2/3 talara oraz rok: 1765, XX EINE MARCK F. oraz E.D.C. czyli Ernst Dietrich Croll, mincmistrz drezdeński w latach 1764-78.
Na koniec do kompletu 1/3 talara z roku 1785. XL EINE FEINE MARCK. I.E.C. czyli Johann Ernst Croll, mincmistrz drezdeński w latach 1779-1804.
A jako dodatek mapa państw niemieckich w latach 1806-13 pochodząca z mojego katalogu monet Grosser Deutscher Munzkatalog von 1800 bis heute (Wydanie 28 rok 2013).
Pozdrawiam ciepło i serdecznie w grudniowy wieczór
Piotr Dumanowski
Bardzo ciekawy wpis ;) Oby tak dalej!
OdpowiedzUsuńI.E.C. to mincerz mennicy drezdeńskiej Johann Ernst Croll, który pracował w niej od 1779 do 1804. Pozdrawiam Jarek
OdpowiedzUsuńDzięki Jarku :)
UsuńBardzo ładna moneta i z pewnością poszukiwana przez większość numizmatyków, aby mieć taką u siebie w kolekcji. Ja oczywiście bardzo lubię polską numizmatykę http://www.skarbnicanarodowa.info.pl/polska-numizmatyka dzięki której w sumie zacząłem interesować się całym tym kolekcjonowaniem starych monet. Jak dla mnie jest to bardzo fajne zajęcie, wymagające dużo skupienia. Jednak jeśli trafi się nam się naprawdę dobrej jakości stara moneta to wszystko potrafi wynagrodzić.
OdpowiedzUsuń